Lekarze liczą tygodnie ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Do owulacji i zapłodnienia jajeczka zwykle dochodzi od 14 do 21 dni po rozpoczęciu menstruacji, tzn. że w momencie zajścia w ciążę kobieta jest już w trzecim tygodniu ciąży.
3 tydzień ciąży – prawdziwy początek nowego życia
W następstwie połączenia jajeczka i spermy w jajowodzie powstaje tzw. zygota, która 24 godziny po połączeniu w procesie zwanym bruzdkowaniem dzieli się na więcej komórek. Droga z jajowodu do macicy zajmuje komórkom 3-4 dni, w których początkowa jednokomórkowa zygota zmienia się w zbitkę komórek. Około tygodnia po zapłodnieniu przez bruzdkowanie ze zbitki komórek powstaje kula komórkowa zwana blastocystą. Blastocysta składa się z jamy wypełnionej płynem, wewnętrznych komórek, z których powstaje sam zarodek, oraz zewnętrznej powłoki, z której uformuje się łożysko. W ciągu kilku dni blastocysta zagnieździ się w błonie śluzowej macicy (endometrium). Następnie endometrium przerasta blastocystę i odżywia ją od 2 do 4 tygodni przed przejęciem tej funkcji przez łożysko.
Ta część blastocysty, z której uformuje się łożysko zaczyna wytwarzać hormon HCG (gonadotropinę kosmówkową), która blokuje uwalnianie jajeczek z jajników i powoduje zwiększone wytwarzanie estrogenu i progesteronu, stanowiących hormony utrzymujące grubą śluzówkę endometrium i umożliwiających wzrost łożyska. Poziom hormonu HCG w organizmie jest tak wysoki w ciąży, że jest wydalany z moczem i wykrywalny przez testy ciążowe. Domowe testy ciążowe jednak nie są wystarczająco czułe, aby wykryć małą początkową ilość HCG w moczu i na pozytywny wynik testu trzeba czekać co najmniej do końca 4 tygodnia ciąży.
Już pod koniec 3 tygodnia ciąży zarodek ma około pół milimetra i dlatego jest widoczny gołym okiem.
Obserwuj swoją ciążę dzień po dniu w naszym kalkulatorze ciąży.
Polecamy również nasz kalendarz badań v ciąży.