Lekarze liczą tygodnie ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zajściem w ciążę. W pierwszych dwóch tygodniach kobieta nie jest ciężarna, ponieważ do zapłodnienia jajeczka dochodzi od około 14 do 21 dni po rozpoczęciu miesiączki.
1 i 2 tydzień ciąży – droga do poczęcia
Pierwszy dzień menstruacji to także pierwszy dzień cyklu miesiączkowego. Podczas krwawienia miesiączkowego w ciągu kilku dni dochodzi do oddzielania większości wewnętrznej błony śluzowej macicy (endometrium). Następnie endometrium zaczyna się odnawiać, aby umożliwić zagnieżdżenie się zapłodnionemu jajeczku. Równocześnie z rozwojem endometrium w jajniku rozwija się kilka pęcherzyków. Każdy pęcherzyk składa się z jednej komórki jajowej i osłonki, która odżywia i chroni komórkę jajową. Z kilku pęcherzyków, które zaczęły rosnąć, zwykle tylko jeden kontynuuje dojrzewanie, a inne giną. Około 14 dni po rozpoczęciu cyklu miesiączkowego dochodzi do owulacji – pęcherzyk i przylegająca do niego ścianka jajnika pęka, uwalniając komórkę jajową, która przez jamę brzuszną przenika do jajowodu. Osłonka pęcherzyka pozostaje w jajniku, gdzie dalej rośnie i tworzy tzw. ciałko żółte, które wydziela estrogeny i progesteron, który na początku ciąży stymuluje pogrubienie śluzówki macicy.
Jajeczko w jajowodzie czeka około 12-24 godzin na dotarcie nasienia. W ejakulacie występuje średnio 250 milionów plemników, z których tylko około 400 dostaje się do jajeczka w jajowodzie, droga z pochwy do jajowodu zajmuje do 10 godzin. Zwykle tylko jeden plemnik odniesie sukces i po około 20 minutach wysiłku przeniknie do jajeczka. W ten sposób dojdzie do powstania zapłodnionego jajeczka, tzw. zygoty. W ciągu następnych 10-30 godzinach dojdzie do połączenia się informacji genetycznych jajeczka i plemnika. Płeć dziecka już w tym momencie zostanie określona – jeśli plemnik nosi chromosom Y, urodzi się chłopiec, jeśli chromosom X, urodzi się dziewczynka.
Obserwuj swoją ciążę dzień po dniu w naszym kalkulatorze ciąży.
Polecamy również nasz kalendarz badań v ciąży.