Lekarze liczą długość ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zajściem w ciążę. Jest to pewne uproszczenie, ponieważ początek ostatniej miesiączki jest jedyną wiarygodną datą, od której można liczyć ciążę. Celem obliczeń nie jest ustalenie, kiedy doszło do zapłodnienia (zakłada się, że doszło do niego 14 dni po rozpoczęciu miesiączki), ale ustalenie spodziewanej daty porodu. Ciąża liczona od pierwszego dnia ostatniej miesiączki trwa około 40 tygodni, spodziewana data porodu to ostatni dzień 40 tygodnia ciąży.
Aby zweryfikować dokładność spodziewanej daty porodu, podczas badania ultrasonograficznego szacuje się wiek płodu na podstawie długości płodu. W tym celu można stosować tylko pomiary wykonywane w okresie od 8 do 18 tygodnia ciąży, a najdokładniejsze wyniki dają pomiary od 11 do 15 tygodnia ciąży. Jeżeli różnica między datą według ostatniej miesiączki a datą według badania ultrasonograficznego nie przekracza 7 dni, obowiązuje termin porodu obliczony zgodnie z datą ostatniej miesiączki. Jeżeli różnica jest większa niż 7 dni, stosuje się zakładany termin porodu obliczony podczas badania ultrasonograficznego.
Kiedy zaczynają się i kończą poszczególne trymestry ciąży?
1 trymestr: 1 – 13 tydzień ciąży
2 trymestr: 14 – 27 tydzień ciąży
3 trymestr: 28 – 40 tydzień ciąży
To tradycyjny podział ciąży, który nie ma znaczenia medycznego. Granice trymestrów mogą się różnić w zależności od źródła.
W którym tygodniu ciąży jest kobieta, jeśli lekarz zapisze np. 15+3?
Lekarze podczas badań odnotowują nie tylko tydzień ciąży, ale także konkretny dzień. Wykorzystują do tego np. zapis 15 + 3, co oznacza 15 tygodni ciąży plus 3 dni, a zatem trwający 16 tydzień ciąży.
Obserwuj swoją ciążę dzień po dniu w naszym kalkulatorze ciąży.
Polecamy również nasz kalendarz badań v ciąży.